top of page

Opole, dnia10.03.2021 21 marca, w środku Tygodnia Modlitw o Ochronę Życia Poczętego.

  • Zdjęcie autora: Parafia
    Parafia
  • 21 mar 2021
  • 3 minut(y) czytania

Opole, dnia10.03.2021



21 marca, w środku Tygodnia Modlitw o Ochronę Życia Poczętego - na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. W tym roku już po raz 16.

W Polsce żyje ok. 50 tys. osób z zespołem Downa, czyli Trisomią 21. W ostatnich latach, aż do ub roku ( tj do ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji) ponad 90 % dzieci z podejrzeniem lub rozpoznanym prenatalnie z. Downa zostało zabijanych w łonie matki. W przypadającym 21 marca Światowym Dniu Zespołu Downa warto zauważyć, że takie osoby żyją wokół nas. Mają swoje marzenia, pragnienia, plany. Są bardzo wrażliwe i głęboko odczuwają nasze odrzucenie, brak akceptacji, ignorancję. Tak, jak ich zdrowi rówieśnicy chcą się uczyć, rozwijać, pracować i bawić. Niech dzień 21 marca stanie się początkiem naszego otwarcia na potrzeby osób słabszych, niepełnosprawnych, także tych z zespołem Downa. Spróbujmy dostrzec takie osoby, ich rodziny. Obdarzmy ich swoją życzliwościa, dobrocią, czy choćby szczerym uśmiechem.


W styczniu br Papież Franciszek uznał heroiczność cnót Czcigodnego Sługi Bożego prof. Jerome Lejeune - odkrywcy przyczyny zespołu Downa, czyli inności genetycznej spowodowanej dodatkowym, trzecim chromosomem 21 pary.

Prof. JérômeLejeune urodził się w 1926 roku, był wybitnym genetykiem, zajmował się badaniem trisomii 21, czyli zespołu Downa i innych chorób genetycznych, w swojej aktywności społecznej szczególnie bronił godności życia ludzi niepełnosprawnych i nienarodzonych.

Znane jest wspomnienie, gdy po otrzymaniu prestiżowej nagrody w dziedzinie genetyki miał powiedzieć, do swojej żony, że właśnie stracił szansę na Nagrodę Nobla. Powodem tej opinii był mistrzowski referat, jaki wtedy wygłosił, w całości poświęcony złu aborcji.

JérômeLejeune odkrył w 1958 r. trisomięchromosmu 21, odpowiedzialną za zespół Downa. Mimo nacisków znacznej części środowiska lekarskiego przeciwstawiał się próbom wykorzystywania swego odkrycia jako argumentu za aborcją w przypadku wykrycia tej choroby u dzieci w łonie matki. Z jego inicjatywy powstało we Francji stowarzyszenie „Pozwólcie im żyć”, sprzeciwiające się legalizacji aborcji.

Pracował w jednym z największych szpitali dziecięcych na świecie – paryskim Hôpital Necker-Enfantsmalades. Cieszył się wielkim zaufaniem i przyjaźnią św. Jana Pawła II, który przyjął go po raz pierwszy na audiencji 13 maja 1981 r. krótko przed zamachem na placu św. Piotra, a w 1997 r. przebywając w Paryżu z okazji Światowego Dnia Młodzieży odwiedził jego grób. Na wieść o jego śmierci Jan Paweł II stwierdził, iż prof. Lejeune był wybitnym chrześcijaninem XX wieku, który stał się apostołem obrony ludzkiego życia. Podczas jego pogrzebu – ku zaskoczeniu wszystkich – mikrofon wziął Bruno z Zespołem Downa. Powiedział wyraźnie – Dziękuję, mój profesorze za to, co pan zrobił dla moich rodziców. Dzięki panu jestem z siebie dumny".

W 1952 roku ożenił się z Dunką, BirtheBringsted (zmarłą 6 maja 2020 roku w wieku 92 lat), z którą miał pięcioro dzieci.


Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2007 r. 11 kwietnia 2012 roku zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego, a następnie akta zostały przekazane do Rzymu. Do beatyfikacji pierwszego prezesa Papieskiej Akademii Pro Vita potrzebne będzie jeszcze stwierdzenie cudu za jego przyczyną



Od ponad 20 lat w Opolu działa TRISO- Opolskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci z Trisomią 21, wpierające rodziny z dziećmi z zespołem Downa z całego województwa/ całej opolskiej diecezji. Dla osób z trisomią 21 organizuje się różne terapie indywidualne i grupowe, spotkania integracyjne, turnusy, warsztaty. Działa tu także wolontariat, do którego wszystkie chętne osoby zapraszamy. Trwa remont budynku z przeznaczeniem na Centrum Aktywności i Rehabilitacji dzieci z zespołem Downa, gdzie swoje miejsce będzie mógł znaleźć każdy dorosły i dziecko z trisomią 21, także to, którego serce bije jeszcze pod sercem matki.

Gdyby ktoś potrzebował pomocy lub zechciał wspomóc działalność Stowarzyszenia – gorąco zachęcamy i serdecznie dziękujemy. Można przekazać darowiznę rzeczową lub pieniężną, wpłacić 1 % podatku, ofiarować swój czas lub modlitwę. Za wszystko z góry dziękujemy.

Dane kontaktowe:

TRISO - Opolskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci z Trisomią 21

Opole, ul. 1-go Maja 9 pok. 93, tel. 500 611 595 lub 733 942 982

Fb : Stowarzyszenie TRISO; strona internetowa: www.triso.eu

KRS: 0000072761

Nr konta bankowego: PKO BP - 56 1020 3668 0000 5302 0095 6011




Z wyrazami głębokiego szacunku - dr Joanna Łaba,

prezes Stowarzyszenia TRISO

 
 
 

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Intencje Mszalne od 15 do 22 czerwca 2025 r.

Intencje Mszalne  od  15 do 22  czerwca 2025 r. Niedziela 15 czerwca                                                                     ...

 
 
 

Commentaires


bottom of page